Nábytok pre hotely, reštaurácie a kaviarne

ZOZNAM PRODUKTOV

ZOZNAM PRODUKTOV

ZOZNAM

ako-vybrat-calunenie-drevex

Ako si správne vybrať poťahové materiály sedacieho nábytku, časť II.

Test odolnosti materiálu voči oderu a jednotka Martindale

Ak si vyberáte vhodné poťahové materiály sedacieho nábytku, celkom určite Vás bude zaujímať, akú životnosť dané čalúnenie má. Odolnosť voči oderu je vyjadrená v Martindaleoch. Martindale je medzinárodne uznávanou jednotkou na stanovenie rezistencie čalúnenia voči abrazivite. Odolnosť sa zisťuje pomocou Martindalového testu, ktorý simuluje podmienky bežného opotrebenia čalúnenia, ktorá je vyjadrená číselnými hodnotami. Čalúnnické materiály sú na základe hodnôt kategorizované na základe číselného skóre, ktoré tkanina v teste dosiahne. Inými slovami: hodnoty vyjadrujú, koľko opotrebenia musí tkanina podstúpiť, kým dôjde k výraznej zmene jej vzhľadu. Čím je vyššia hodnota, tým je látka odolnejšia. Pokiaľ si vyberáte čalúnenie do domácnosti, štandardne sa hodnoty odolnosti voči oderu pohybujú v rozmedzí okolo 25 000–30 000 cyklov Martindale. Komerčné priestory, akými sú napríklad hotely, kaviarne, reštaurácie, v ktorých je sedací nábytok vystavený vysokej miere každodenného používania, si vyžadujú poťahové materiály sedacieho nábytku s vysokou odolnosťou – 40 000–500 000 cyklov Martindale.

Náchylnosť čalúnenia k tvorbe malých uzlíkov – žmolkovanie

Ďalším z faktorov, ktorý pri výbere čalúnenia zohráva rozhodujúcu úlohu, je odolnosť látky proti tvorbe žmolkov. Žmolky vznikajú v dôsledku trenia, ku ktorému pri používaní dochádza. Pôsobia neesteticky, nakoľko zdrsňujú povrch látky a narúšajú celistvosť čalúnenia. Odolnosť voči žmolkovaniu býva vyjadrená číslom na škále od 1 po 5, pričom hodnota 1 vyjadruje najnižšiu odolnosť a 5 maximálnu odolnosť.

Odolnosť čalúnenia voči strate farebnosti – stálofarebnosť

Stálofarebnosť alebo odolnosť čalúnenia voči strate farby, alebo vyblednutiu farby. V prípade, že tkanina nemá dostatočnú odolnosť voči farebnému poškodeniu, väčšinou dochádza k uvoľňovaniu farby, resp. farebných pigmentov z vlákien, čo má za následok znehodnotenie samotného čalúnenia. Z tohto dôvodu je potrebné pri výbere brať ohľad na to, aké výsledky testovanie látky na stálofarebnosť prinieslo. V tomto kontexte sa môžete stretnúť s 8-stupňovou alebo s 5-stupňovou stupnicou. Aj tu platí, že čím vyššie číslo tkanina dosiahla, tým je jej odolnosť voči strate farby vyššia.

Odstraňovanie škvŕn zo sedacieho nábytku a čistenie

Používanie sedacieho nábytku so sebou prináša aj jeho prípadné znečistenie, s ktorým sa určite každý z nás už neraz stretol. Je však veľmi dôležité zvoliť správnu techniku odstraňovania škvŕn a čistenia, ako aj správne prípravky. Nesprávne čistenie i nesprávna údržba môžu mať za následok znehodnotenie čalúnenia. Z našej ponuky si môžete vybrať čalúnenie s výbornými vlastnosťami a veľmi jednoduchou údržbou. Nižšie prikladáme užitočné video, ktoré Vám môže byť nápomocné v prípade, že sa na sedacom nábytku vyskytnú neželané škvrny.

Atmosféra domova s čalúnením „buklé“

Horúcou novinkou v našej ponuke je pestrý výber látok – buklé, ktorá sa v súčasnom období teší veľkej obľube nielen v oblasti odevného dizajnu a módy, ale aj v interiérovom dizajne. Buklé je látka (z franc. bouclé, čo znamená v doslovnom preklade oblúčik), ktorá je charakteristická výraznými slučkami na povrchu. Tkanina sa najčastejšie vyrába z bavlny, vlny, ľanu, no aj z umelých vlákien. Výhodou látky buklé je, že je na dotyk veľmi prijemná, hrejivá a tiež veľmi odolná. Pokiaľ sa rozhodujete, či je buklé dobrou voľbou, môžeme Vám s istotou povedať, že túto voľbu určite neoľutujete. Buklé Vášmu nábytku dodá prijemný a útulný vzhľad a spestrí akýkoľvek interiér, do ktorého vnesie atmosféru domova. Veľkou výhodou tohto materiálu sú práve jeho vlastnosti, akými sú vysoká odolnosť, trvanlivosť i nenáročná údržba. 

V našej ponuke čalúnenie nájdete v kolekcii látok ,,FANCY- Montalia“ od firmy STESA. FANCY je kolekcia látok typu buklé, ktorá nábytku dodá mimoriadne luxusný vzhľad. Látky majú jedinečnú, plyšovú, na dotyk veľmi hebkú, textúru. Tkanina je vyrobená s recyklovateľného polyesteru, preto je veľmi ekologickým riešením, čo ocenia najmä prevádzky a domácnosti, ktoré dávajú prednosť ekologickým materiálom. Odolnosť tohto čalúnenia je až >80 000 cyklov.  

Obľúbené čalúnenie ,,buklé“ nájdete aj v ponuke nášho dlhoročného partnera – renomovaného výrobcu, ktorého na Slovensku exkluzívne zastupujeme – spoločnosti FAMEG. Jemné, neutrálne farby a výborné vlastnosti kolekcie látok „Venice“ si Vás získajú.

Svetový trend v čalúnení – CORD alebo menčester

Horúcou novinkou v našej ponuke je kolekcia tkanín CORD. Tkanina CORD, alebo hovorovo tiež nazývaná menčester, je tkanina s výraznou textúrou, ktorá je na dotyk veľmi príjemná. Vďaka širokej a pestrej škále odtieňov, nábytok zapadne do rozličných interiérov. Menčester alebo CORD je aktuálne svetovým trendom. Okrem pútavého dizajnu je veľkou výhodou tkaniny povrchová úprava, ktorá má schopnosť zabrániť prenikaniu tekutiny do vnútornej vrstvy. Ďalším z plusov tejto tkaniny je odolnosť voči vzniku škvŕn a jednoduchá údržba a vysoká odolnosť voči oderu – viac ako 80 000 cyklov.

Látka typu zamat so skvelými vlastnosťami

Veľmi dobrou a obľúbenou voľbou, čo sa týka čalúnenia sedacieho nábytku je tkanina zamat. V našej ponuke čalúnenia nájdete veľké množstvo čalúnenia tohto typu a navyše v rôznych pestrých i jemných pastelových farbách. Jednou z nich je aj novinka v našej ponuke od už spomínanej spoločnosti STESA. Zamatová látka – VELVET, je poťahová látka, ktorá disponuje úpravami „Water repellent“ a ,,Pet friendly“, čo ocenia predovšetkým majitelia domácich miláčikov, ale aj prevádzky – napr. mačacie kaviarne a tiež prevádzky, kde sú domáci miláčikovia vítaní.

Povrch tejto tkaniny má špeciálnu úpravu – takzvaný film, ktorý vytvára hydrofóbnu vrstvu a tým chráni látku pred rýchlou absorpciou tekutín. Tekutina sa do látky okamžite nevsiakne, ale zostane na povrchu tkaniny. Čistenie je preto veľmi jednoduché, napríklad len s pomocou suchej utierky. Látka je vďaka spomínaným vlastnostiam veľmi vhodná ako do domácnosti, tak aj do interiérov komerčných priestorov. Odolnosť tohto čalúnenia je až >100 000 cyklov. 

Veríme, že sa Vám naša séria blogov o výbere správneho čalúnenia páčila a bude Vám pri jeho výbere nápomocná (ak ste nečítali prvú časť tejto série, nájdete ju tu). Ak by ste mali akékoľvek otázky alebo nejasnosti, ktoré sa týkajú čalúnenia, neváhajte sa na nás obrátiť. Radi Vám so všetkým pomôžeme a poradíme.

Zdieľať článok

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Telegram

Vyhľadávanie produktov
v našom katalógu