Nábytok pre hotely, reštaurácie a kaviarne

ZOZNAM PRODUKTOV

ZOZNAM PRODUKTOV

ZOZNAM

vzorkovnice-Fameg

Ako si správne vybrať poťahové materiály sedacieho nábytku, časť I.

Poťahové materiály zohrávajú pri výbere čalúneného sedacieho nábytku dôležitú rolu, pretože musia spĺňať určité kritéria a v neposlednom rade i vaše požiadavky a preferencie. Ich funkcia nie je len estetická, ale aj ochranná.  V tomto článku si vysvetlíme, aké sú možnosti čalúnenia sedacieho nábytku v prípade, že sa rozhodnete pre nákup čalúnených stoličiek, alebo kresiel z našej ponuky, ktoré pochádzajú z dielne exkluzívneho výrobcu – FAMEG.
stolicky-lava-a-kreslo-lava-fameg
Stoličky a kreslo LAVA. Výrobca Fameg.
Pri výbere čalúnenia si môžete vybrať zo šiestich hlavných kategórií čalúnenia, pričom každá kategória zastrešuje niekoľko vzorkovníc:
 • Kategória A– Vintage / Dolaro, Lars, Point
 • Kategória B– Bolt, Cura, Nordic Venice, Legacy, One Moment, Crown Velvet, Tokyo
 • Kategória CStep Melange, Wool
 • Kategória D– Focus
 • Kategória L1, L2– Madras / Tornado

S akými poťahovými materiálmi sa môžete najčastejšie stretnúť?

Poťahové materiály môžu byť prírodné (koža, vlna), syntetické (akryl, polyester) alebo sa môžete stretnúť s kombináciami prírodných a syntetických tkanín, pričom každý materiál má svoje charakteristické vlastnosti. Prírodná koža Prírodná koža je špeciálnym produktom vďaka svojej jedinečnej povahe. Koža môže pochádzať z rôznych zvierat, avšak najčastejšie hovädzia koža. Pokiaľ sa rozhodnete pre prírodnú kožu majte na pamäti, že ste si zvolili jedinečný a prírodný materiál, ktorý má svoje charakteristické vlastnosti. Rozdiely v štruktúre a odtieňoch či jemné žilky nie sú chybou, naopak naznačujú, že koža je autentická a prírodná, preto nie sú dôvodom na reklamáciu. Je dôležité poznamenať, že kožené čalúnenie sa líši od iných materiálov, preto si vyžaduje i odlišnú starostlivosť. Nesprávna údržba a čistenie môžu spôsobiť, že sa kožené čalúnenie znehodnotí. Vlna Ak sa rozhodnete pre vlnu, môžete si byť istí, že ste si vybrali veľmi odolný poťahový materiál, ktorý spĺňa požiadavky záťažových prostredí.  Tieto látky majú prirodzenú schopnosť spomaľovať horenie, sú veľmi pružné, takže si držia svoj tvar aj napriek dlhému sedeniu. Látky sú navyše šetrné k životnému prostrediu. Vlna z Nového Zélandu – kolekcia látok MOOD (92% Wool, 8% PA) Kolekcia látok MOOD obsahuje exkluzívne poťahové látky, tkaných z viacfarebných priadzí. Zmes viacerých odtieňov vytvára jemnú rozmanitosť farby a dodáva povrchu látky hĺbku. Kolekcia MOOD je elegantným spojením prírodnej atmosféry s výrazným mestským nádychom, vďaka čomu ponúka moderný pohľad na klasickú vlnenú textúru.
kolkecia-potahovych-materialov-mood
Kolekcia poťahových materiálov sedacieho nábytku – Mood.
Prečo vlna?
 • Vysoká odolnosť a pružnosť – čalúnenie aj po rokoch vyzerá veľmi dobre a zachováva si svoj tvar.
 • Vlna má prirodzený ochranný film, ktorý zabraňuje tvorbe škvŕn.
 • Jednoduchá starostlivosť a údržba.
100 % Polyester (100% PES) Polyester je jedným z najčastejšie používaných čalúnnických materiálov. Polyester je odolný syntetický materiál, ktorý je veľmi vhodný na čalúnenie sedacieho nábytku, najčastejšie pohoviek. Výhodou je nenáročná údržba materiálu, pretože sa ľahko čistí a je odolný voči škvrnám. Polyester sa veľmi často využíva aj v kombinácii s inými materiálmi, napríklad s hodvábom alebo umelým hodvábom či vlnou. Takýmto miešaním sa získava hybridný materiál, ktorý je mäkší a priedušný. Vďaka zmesi syntetických a prírodných vlákien sa získa to najlepšie z oboch svetov. V našej ponuke nájdete kombinácie polyesteru s inými tkaninami, napríklad s vlnou alebo viskózou. 100% Trevira CS Trevira CS je nehorľavá textília vyvinutá spoločnosťou Trevira. Tkaniny Trevira CS sú trvalo odolné voči ohňu. Trevira CS navyše má certifikáciu podľa normy Oeko-Tex 100 Standard. Tkaniny Trevira CS sú používané v rôznych komerčných oblastiach, ako letectvo, domácnosti, nemocnice, hotely, reštaurácie, námorná doprava a rôzne ďalšie verejné priestory. Výhody materiálu Trevira CS:
 • jednoduchá údržba
 • nehorľavosť
 • vysoká odolnosť
 • šetrnosť k životnému prostrediu
 • certifikácia podľa normy Oeko-Tex 100 Standard
potahove-materialy-trevira
Poťahový materiál 100% Trevira.
100% Polypropylén (100% PP) Polypropylén je textília modernej doby, veľmi často používaná v čalúnnictve. Medzi jeho veľké výhody patrí, že je mäkký, farbostály, ľahko čistiteľný a prirodzene odolný voči vzniku škvŕn. Polypropylénová textília má schopnosť odvádzať vlhkosť a výborne odoláva oderu. Akryl  Akryl je syntetická tkanina, ktorá bola vyvinutá ako imitácia vlny. Akryl je ľahký, hypoalergénny, na dotyk veľmi prijemný materiál. Vysokokvalitné akrylové tkaniny sú vyrobené tak, aby predchádzali tvorbe žmolkov.

Dôležité je, do akého prostredia bude nábytok určený

Pri výbere poťahových materiálov je potrebné, samozrejme, dbať na to, do akého prostredia bude sedací nábytok určený. Ak nakupujete sedací nábytok do záťažových prostredí, akými sú hotely, reštaurácie alebo kaviarne, je dôležité, aby spĺňal vysoké nároky na kvalitu a odolnosť. Ideálne je zvoliť si taký poťahový materiál, ktorý je ohňovzdorný a nenáročný na údržbu. Nábytok určený do domácnosti, napríklad pohovka v obývacej izbe je denne vystavená silnému opotrebeniu, preto je potrebné vybrať odolný poťahový materiál, ktorý chráni nábytok pred znečistením. V prípade, že vlastníte domáceho miláčika, je vhodnou voľbou takzvaný ,,pet-friendly“ poťahový materiál, ktorý disponuje schopnosťou jednoduchej údržby.
dvojkresla-srbb-1806-polar-hotel-impozant
Dvojkreslá SRBB-1806 Polar v Hoteli Impozant 4*.
Veríme, že sme vám proces výberu vhodného čalúnenia aspoň trochu zjednodušili. V ďalšej časti článku sa budeme podrobnejšie venovať jednotlivým značkám a označeniam, s ktorými sa môžete pri výbere čalúnenia stretnúť. Dozviete sa tiež niečo viac o medzinárodne uznávanej jednotke pre stanovenie odolnosti textílie voči oderu a čo je potrebné si pri výbere čalúnenia ďalej všímať.

Zdieľať článok

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Telegram

Vyhľadávanie produktov
v našom katalógu